تهویه مطبوع تجاری (CAC)

heatpump

 این سامانه ها، تامین کنندۀ بخشی از نیاز های مشتریانی است که مایلند همزمان بیشتر از یک فضای مستقل را خنک/گرم، تهویه و پالایش کنند، یا اینکه فضای مورد نظر از چنان وسعتی برخوردار است که استفاده از کولر های گازی دو تکه به دلایل مختلف اقتصادی و فنی مقدور نیست. 

دلایلی همچون؛ معماری داخلی، بالا بودن ظرفیت برودتی مورد نیاز، حفظ سکوت و آرامش. در زمانی که استفاده از سامانه تهویه مطبوع مرکزی مانند انواع چیلر های جذبی و تراکمی، به دلایل مختلف ممکن نباشد، استفاده از سیستم های CAC یک انتخاب مطمئن است. از سوی دیگر توسعه صنعت الکترونیک سبب شد سامانه های تهویه مطبوع از تسهیلات و توانایی های علم الکترونیک بهره گرفته و سبب تامین تسهیلات زیادی برای مشتریان گردد.

 سامانه های تهویه مطبوع تجاری(CAC) به سه گروه تقسیم می شود:

  1. گروه 1-1 :دستگاه تهویه با یک واحد داخلی و یک واحد یونیت خارجی تا ظرفیت60000BTU بی تی یو که در مدل های کانالی (Duct ،(سقفی تو کار (Cassette،(سقفی/ زمینی (Floor & Ceiling ، (ایستاده (standing _ Floor (وجود دارد. ویژگی این گروه وجود توان سرمایشی / گرمایشی بالا و توان تامین هوای مطبوع با یک برای ساختمان هایی با زیر بنای یک پارچه تا 200 متر مربع می باشد مانند: رستوران ها، ادارات و . . . همچنین با افزایش تعداد یونیت های خارجی می توان ساختمان های بزرگتری را تهویه نمود.
  1. گروه 2-1 :دستگاه های تهویه مطبوع با چند واحد یونیت داخلی است که ظرفیت آنها از30000 تا 000،200 بی تی یو است و قابلیت استفاده همزمان از 2 تا 20 یونیت داخلی را داراست. در اینصورت می توان چند فضای جداگانه را بر حسب ظرفیت دستگاه تهویه نمود. مجموع مساحت فضای مورد تهویه با یک مجموعه تا 600 متر مربع می باشد.می توان با افزایش تعداد یونیت های خارجی، ساختمان های بزرگتری را تهویه نمود.
  1. گروه 30-1 : دستگاه تهویه مطبوع با چند یونیت داخلی است. (از 6 تا 20 واحد داخلی با یک یونیت خارجی و تا30 واحد یونیت داخلی با 3 واحد یونیت خارجی با هم سری شده) و با امکان تغییر ظرفیت از 10 تا 100 درصد می باشد. این سیستم ها از نظر زیربنای مورد نظر برای تهویه هیچ محدودیتی ندارد و بزرگترین پروژه اجرا شده با این تکنولوژی، زیربنایی حدود 000،85 متر مربع داشته است.

انواع سیستم های CAC ظرفیت متغیر از نظر تکنولوژی :

الف ـ سیستم ظرفیت متغیر با استفاه از تغییر حجم یا جرم مبرد در گردش (موسوم به VRF یا VRV) با تغییر ظرفیت پله ای. 

در این سیستم ها دو یا چند کمپرسور وظیفۀ افزایش یا کاهش مقدار بار برودتی را انجام میدهد که مرحله به مرحله هر کمپرسور به مدار اضافه می شود. 

ب ـ سیستم ظرفیت متغیر با استفاده از تغییر سرعت دورانی کمپر سور(Inverter)

در این سیستم با تغییر برق ورودی، سرعت گردش روتور تغییر می کند، در نتیجه حجم مبرد در گردش کم یا زیاد می شود. 

ج ـ سیستم تغییر ظرفیت دیجیتالی با استفاده از تکنیک PWM) Modulation Width Pulse)

در این سیستم افزایش یا کاهش ظرفیت برودتی، با استفاده از تغییر حجم مبرد ورودی به کمپرسور اتفاق می افتد. مشروح این فرایند در شکل زیر توضیح داده شده است. 

شرکت مهندسی دنیای تهویه شبنم توانایی تامین، نصب و راه اندازی هر یک از این 3 گروه دستگاههای تهویه مطبوع را داراست و خشنود است به اطلاع برساند نخستین گروه متخصصین مسلط به نصب این سیستم ها درایران می باشد. 

فهرست مقالات